Den største forskel er at når man er over atten begynder det at koste penge ;-) Men ellers har jeg haft god erfaring med aftenskoler, det er altid sjovt at lære noget nyt. Angående det sociale aspekt har man jo ihvertfald én fælles interesse (det som aftenskolen underviser i).
Du har skrevet Ishøj på det geografiske sted, så kig eventuelt på
AOE Vest og vælg din by som område (øverst til højre, lige over kurven). Ofte vil læreren eller andre på holdet kunne give dig tip til, hvor der findes mere permanente foreninger der dyrker samme interesse. Du kunne jo også selv starte en op sammen med andre på holdet ;-)
Men prøv dig frem, der er masser af muligheder. Hernede på bøh-landet er der rigeligt med tilbud, og jeg gætter på at udvalget er noget større omkring hovedstaden.